Ανδρική Ομάδα

Παρ΄ολίγον ντέρμπυ στο "Ζαχαρίας Αλεξάνδρου" μεταξύ του Ιωνικού ΑΣ και του ΑΣ Πέρα καθώς τα απανωτά λάθη της 4ης περιόδου μετέτρεψαν ένα εύκολο απόγευμα σε παρά τρίχα θρίλερ. Η ομάδα του coach Δεσποτάσκη είχε μοιρασμένη την πρώτη περίοδο και στη συνέχεια, στη δεύτερη περίοδο, πήρε ένα 31-12 με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να γίνει 49-30. Ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε για νέα 90άρα η κούραση από τις συνεχόμενη χρήση κούρασε τους παίκτες κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Πέρα και μετέτρεψε το 71-53 της τρίτης περιόδου σε 71-78 κάνοντας ένα 7-17. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 78-70 με εξαιρετικό Πέττα (29 πόντοι, 1 τρίποντο) και πολύ καλούς τους Μουμπάρακ (13πόντοι, 3 δίποντα) και Κατιάκο (13 πόντοι). Η ηχητική εγκατάσταση, οι cheerleaders και τα μικρά κορίτσια του τμήματος ενόργανης και ακροβατικής γυμναστικής του Συλλόγου μας ζέσταναν την ατμόσφαιρα και πρόσφεραν πλούσιο θέμα στους επισκέπτες!

Διαιτητές: Τσάτσης, Καρανικόλα

Δεκάλεπτα: 18-18, 49-30, 71-53, 78-70

Σκορ περιόδων: 18-18, 31-12, 22-23, 7-17

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου, Παπαπέτρος 7(1), Γρύλλης 6, Κουμουνδούρος, Πέττας 29(1), Μουμπάρακ 13(3), Σταθόπουλος, Κουλούρης 8(1), Κατιάκος 13, Χριστόδουλος, Μαλτέζος 2

ΑΣ Πέρα (Γκανάβιας, Φέρτης): Βαρδαλός 5(1), Θεολογίτης 11(3), Παπαδής 2, Τσιρόπουλος 7, Τσολάκης 21(3), Χολέβας, Παντσαντζόπουλος 2, Πιτούλης 10, Σωτηράκης 1, Ντιφαντής 11, Αναστασιάδης, Μυλωνάκης

7)  ΑΟ Ακράτα                  10 (3-4)
8) ΑΣ Πέρα                        9 (3-3)

final bc 1930 up 330x330

Εκδρομή στην Κόρινθο έκανε ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας όπου επικράτησε με 90-43 του Λέοντα 2014 για την έκτη αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ. Η ομάδα του coach Δεσποτάκη, παρ' όλα τα προβλήματα τραυματισμών και απώλειας παικτών, ξεκίνησε καταιγιστικά τον αγώνα και ουσιαστικά έδειξε ποιός θα είναι ο νικητής από την πρώτη περίοδο η οποία έληξε 8-33! Εξαιρετικός στην επίθεση ο Ιωνικός (είπαμε, φέτος θα δούμε υψηλά σκορ) και εντυπωσιακός στην άμυνα, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Λέοντα, ο οποίος για πρώτη φορά φέτος έμεινε κάτω από 50 πόντους (με μέσω όρο 70 πόντους στην έδρα του). Στο ίδιο μοτίβο και η τρίτη περίοδος, η οποία έληξε με σκορ 9-26 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο εντυπωσιακό 43-90. Μουμπάρακ από άλλο πλανήτη (23 πόντους, 3 τρίποντα) και επιθετικός πλουραλισμός από την υπόλοιπη ομάδα.

Διαιτητές: Λογοθέτης, Μαρινάκης

Δεκάλεπτα: 8-33, 21-48, 30-74, 43-90

Σκορ περιόδων: 8-33, 13-15, 9-26, 13-16

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου, Άρχος 2, Παπαπέτρος, Γρύλλης 13 (3), Κουμουνδούρος 8, Πέττας 14(1), Μουμπάρακ 23(3), Σταθόπουλος 9(3), Κουλούρης 2, Κατιάκος 9, Χριστόδουλος, Μαλτέζος 10

6) ΑΕ Νέας Κηφισιάς         9 (3-3)
7) ΑΣ Πέρα                        9 (3-3)
14) ΓΝΟ Άρης Νικαίας      5 (0-5)*

Επιβεβαιώνονται οι προβλέψεις ότι το πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού και του υψηλού επιπέδου των ομάδων που συμμετέχουν σε αυτό. Σε ένα παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας γνώρισε την πρώτη του ήττα από την ΝΕ Μεγαρίδας με 83-78, στα Μέγαρα. Όπως μαρτυράει το τελικό σκορ, οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά (ημίχρονο 43-45 υπέρ του Ιωνικού) και τελικά κέρδισε η ομάδα με την καλύτερη ευστοχία στο τέλος. Εξαιρετικοί Πέττας (22 πον., 2 τριπ.) και Γκίνης (18 πον., 5 τριπ.) και από κοντά Γρύλλης και Κατιάκος!

Η ΝΕ Μεγαρίδας συνεχίζει αήττητη, η ομάδα μας κρατάει την ήττα με μικρή διαφορά για τον δεύτερο γύρο και το γεγονός ότι οι φίλαθλοι της Μεγαρίδας γέμισαν το γήπεδο τους για να απολαύσουν τις δύο ομάδες μας δίνει μεγάλη αξία. Ο μαραθώνιος συνεχίζεται με εκτός έδρας παιχνίδι την επόμενη αγωνιστική στο Λέχαιο Κορινθίας, με τον τοπικό Λέοντα.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Αποστολίδης

Δεκάλεπτα: 17-32, 43-45, 63-59, 83-78

Σκορ περιόδων: 17-32, 26-13, 20-14, 20-19

ΝΕ Μεγαρίδας (Μάνταλος): Πέτρουλας, Κοντόπουλος, Σπυρόπουλος 6 (1), Παλαιοχωρίτης 15 (3), Ζακυνθινός 11, Μπαλάφας 17 (3), Στεφάνου 2, Βούρτσης, Μαλούκος 13, Θέος 12 (1), Παπασπύρος

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου 2, Άρχος, Παπαπέτρος 2, Γρύλλης 13 (3), Κουμουνδούρος, Πέττας 22 (2), Μουμπάρακ 7 (1), Μαλτέζος, Γκίνης 18 (5), Κουλούρης 2, Κατιάκος 12, Χριστόδουλος

ΣΚ Καλαμάτα - ΑΣ Πέρα  72-76
ΑΟ Αχαγιά 82 - Έσπερος ΑΟΠΑ 74-64
Ηλυσιακός ΑΟ - ΑΕ Νέας Κηφισιάς 88-83
Νέο Ληξουριό - ΓΝΟ Άρης Νικαίας (ανεβλήθη)

14) ΓΝΟ Άρης Νικαίας   4 (0-4)*

Αήττητος συνεχίζει ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας καθώς επικράτησε του ΑΓΣ Κεραυνού Αιγίου με 80-59 σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο "Ζαχαρίας Αλεξάνδρου". Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο όπου προηγήθηκε με 27-14 με τον Πέττα να σημειώνει τους 15 από τους 27 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 37-31. Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι και η επιθετική πολυφωνία σε συνδυασμό με την καλή άμυνα έκαναν το σκορ 62-40. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με σκορ περιόδου 18-19. Πέττας 29 πόντοι και Γκίνης 21 (6 τρίποντα) συνεχίζουν να είναι τα πρώτα πιστόλια της ομάδας. Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, πολλές οικογένειες με τα παιδιά τους και εκπρόσωποι της Δημοτικής αρχής!

Διαιτητές: Φάκαρος, Κώτσου

Δεκάλεπτα: 27-14, 37-31, 62-40, 80-59

Σκορ περιόδων: 27-14, 10-17, 25-9, 18-19

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου 3, Άρχος, Παπαπέτρος 2, Γρύλλης, Κουμουνδούρος, Πέττας 29, Μουμπάρακ 11(3), Σταθόπουλος, Γκίνης 21(6), Κατιάκος 5, Χριστόδουλος 7, Μαλτέζος 2.

ΑΓΣ Κερυανός Αιγίου (Λιόνας): Δημόπουλος, Ράπτης, Οικονομίδης 3(1), Σένα, Μπεκρής 15(1), Αγγελόπουλος 14(2), Λυμπερέας 13, Τζελέπης 2, Κουκουλομάτης 3, Μούκας 9(1)

Το 3 στα 3 έκανε ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας καθώς επικράτησε του ΣΚ Καλαμάτα με 62-76 σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στην Καλαμάτα. Με εκπληκτική εμφάνιση των Μουμπάρακ (21 πόντοι, 3 τρίποντα) και Παπανδρέου (17 πόντοι, 3 τρίποντα) η ομάδα μας πήρε σημαντική διαφορά στη δεύτερη περίοδο (7-18). Η ομάδα του coach Δεσποτάκη είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα καταφέρνοντας μία σημαντική εκτός έδρας νίκη. Όπως έχουμε τονίσει και στο παρελθόν πρέπει να συνηθίσουμε στα υψηλά σκορ και την πολυφωνία στην επίθεση  με την τετράδα Πέττα, Γκίνη, Μουμπάρακ και Παπανδρέου να είναι σε τρελά κέφια χαρίζοντας σκορ και θέαμα.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 11/11 στο "Ζαχ. Αλεξάνδρου" με τον ΑΓΣ Κεραυνό Αιγίου με εκπτώσεις από τους χορηγούς μας, event στο ημίχρονο και σχολεία τις κερκίδες μας!

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Λαμπίρης

Δεκάλεπτα: 19-20, 26-38, 45-55, 62-76

Σκορ περιόδων: 19-20,7-18,19-17, 17-21

ΣΚ Καλαμάτα (Κούτρης): Μιχόπουλος 3(1), Γκοντόπουλος 10(2), Πεζος, Σιδέρης, Μαθιόπουλος 1, Γιαννακάκης 4, Παθιάκης, Καλογερόπουλος 22(1), Κοντόπουλος 6(1), Κοντίβας 2, Γιαννακόπουλος 6, Μπάκας 8

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου 17(3), Άρχος 2, Παπαπέτρος, Κουμουνδούρος 2, Πέττας 13, Μουμπάρακ 21(3), Σταθόπουλος, Γκίνης 8(1), Κουλούρης, Κατιάκος 6, Χριστόδουλος 7, Μαλτέζος.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ